Wyobraźmy sobie taki scenariusz: Wyposażasz swój dom lub firmę i potrzebujesz piekarnika. Dotarłeś do sklepu i… sprzedawca pyta Cię, jaki rodzaj piekarnika chcesz wybrać – elektryczny czy gazowy. Co robić? Na pewno zastanawiałeś się, który z nich kupić i masz dwie opcje.
Jeśli zdecydujesz się na tradycję, najlepszym rozwiązaniem będzie piekarnik gazowy. Jeśli jednak stawiasz na technologię i nowoczesność, piekarnik elektryczny oferuje Ci te możliwości.
Różnica między piekarnikiem elektrycznym a gazowym.
Na pierwszy rzut oka piekarnik elektryczny i piekarnik gazowy nie różnią się niczym szczególnym. Ponieważ funkcja wszystkich piekarników jest taka sama: gotowanie potraw. Są jednak pewne kwestie, które mogą mieć znaczenie.
Wśród nich możemy mówić o zużyciu pieca elektrycznego lub gazowego. Oczywiste jest, że piekarnik elektryczny oznacza większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, co wpływa na wysokość miesięcznych rachunków za prąd, a tym samym na poziom oszczędności.
Natomiast piec gazowy wykorzystuje energię kopalną, ale wymaga rury gazowej i podłączenia. Instalacja może być kosztowna. Ale po zainstalowaniu pieca gazowego nie będzie to miało wpływu na Twoją kieszeń. Gaz ziemny jest jednak niebezpieczny ze względu na wysokie spalanie. Dlatego należy obchodzić się z nim z najwyższą ostrożnością. Ponadto, piekarnik elektryczny nie używa bezpośredniego płomienia, co zmniejsza możliwość wybuchu.
Jeśli chodzi o samo przyrządzanie potraw, kuchenka gazowa zyskuje coraz więcej zwolenników. Eksperci w tej dziedzinie twierdzą, że para z tego typu pieca wzmacnia smak potraw. Jednak piekarnik elektryczny lepiej rozprowadza ciepło, zapewniając równomierne pieczenie Twoich ulubionych potraw.
Innym kluczowym aspektem do rozważenia jest to, że piekarnik gazowy nagrzewa się i stygnie szybciej. Natomiast piekarnik elektryczny ma tendencję do dłuższego czasu pracy.
Wreszcie, piekarnik elektryczny jest łatwy do czyszczenia i konserwacji. Piekarnik gazowy pozostawia charakterystyczne dla gazu plamy i zabrudzenia, które mogą zabrudzić Twoją kuchnię.
Zalety i wady piekarnika gazowego.
Zalety.
1. Można gotować na dowolnych elementach (m.in. ceramicznych, woku i żeliwnych), ponieważ nie kolidują one z tym typem piekarnika.
2. Nie jesteś uzależniony od zapotrzebowania na energię elektryczną do gotowania.
3. Jest energooszczędny. Emituje on zaledwie 200 g CO2 na kWh.
Wada.
W przypadku braku bezpośredniego podłączenia gazu trzeba powiększyć przestrzeń kuchenną, aby zrobić miejsce na butle gazowe. To dodatkowo oznacza doładowanie gazowe, którego miesięczny koszt może wpłynąć na Twój budżet.
Zalety i wady piekarnika elektrycznego.
Zalety.
1. Łatwy do zapalania i użytkowania – nie trzeba używać zapalniczki ani zapałek! Możesz również kontrolować temperaturę w bardziej precyzyjny i szybszy sposób.
2. Samoczyszczenie. Technologia działa na Twoją korzyść, ponieważ najnowsza generacja piekarników posiada powłoki katalityczne, które rozkładają brud, gdy piekarnik jest włączony.
Wada.
Istnieje ryzyko uszkodzenia okablowania piekarnika elektrycznego, a jego wymiana może być kłopotliwa.