Najlepszy smak i zapach dojrzewających w słońcu warzyw warto zachować na dłużej. Zimą będą świetnym dodatkiem do mięsa, ryb i zapiekanek.
Kiszone pomidorki
Składniki: 2 kg pomidorków koktajlowych, 1.5 l wody, korzeń chrzanu, 3 łyżki soli, 10 ząbków czosnku, pęczek kopru
Przygotowanie:
Pomidory umyj i osusz. Czosnek i chrzan obierz. Chrzan zestrugaj na wiórki, a koper dokładnie opłucz. Do wyparzonych słoików na dno włóż po 2 ząbki czosnku, po trochę kopru i chrzanu. Dodaj pomidory. Ułóż je ciasno, ale ich nie zgnieć. Na wierzch znów dołóż warstwę przypraw. Wodę zagotuj. Dodaj sól. Gorącą zalej pomidory. Zakręć i odstaw na kilka dni w ciepłe miejsce. Potem zanieś do piwnicy.
Cebula marynowana
Składniki: 1/2 kg cebuli białej, 1/2 kg cebuli czerwonej, sól, cukier, ziele angielskie, 1/2 szklanki octu, liście laurowe, rozmaryn, czarny pieprz
Przygotowanie:
Obrane cebule pokrój w talarki. Zasyp ok. 2 łyżkami soli i zostaw w misce. Kiedy puszczą sok, delikatnie odciśnij i zalej wrzątkiem; zostaw w nim do ostygnięcia. Z octu i dwukrotnie większej ilości wody ugotuj zalewę. Przypraw ją do smaku solą i cukrem — powinna być słodkawa. Do słoików rozdziel ziele, pieprz, rozmaryn i liście. Nałóż cebulę. Zalej gorącą zalewą i zakręć. Postaw do góry dnem, aż wystygnie.
Kapusta z chili
Składniki: główka kapusty, 2 marchewki, papryczka chili, łyżka soli, łyżka pieprzu, 1/2 szklanki cukru, 1/2 szklanki oleju, 1/2 szklanki octu, ostra musztarda
Przygotowanie:
Kapustę cienko poszatkuj. Obrane marchewki zetrzyj. Papryczki bez pestek drobno pokrój. Te składniki pomieszaj w misce z solą i niewielką ilością pieprzu. Z cukru, oleju, octu i szczypty soli ugotuj zalewę. Na koniec dopraw do smaku musztardą. Gorącą zalewę dodaj do miski z warzywami i pomieszaj. Wystudź. Przełóż do stoików razem z sokiem. Pasteryzuj 20 min.
Marchewka z chrzanem
Składniki: 1 kg marchewki, 1 łyżka soli, 6 ząbków czosnku, koper, 4 liście chrzanu, 6 kulek ziela angielskiego, łyżka gorczycy
Przygotowanie:
Marchew obierz, pokrój na kawałki. Do wyparzonych słoików powkładaj koper, liście laurowe oraz ziele. Kawałki marchewki ułóż ściśle w słoikach, zalej ciepłą wodą z solą, tak by marchewka nie wystawała ponad poziom wody. Słoiki zakręć, ustaw w nie-nasłonecznionym miejscu. Marchew jest ukiszona po 10-14 dniach.
Papryka miodowa
Składniki: 3 kg papryki, 1.5 szklanki octu, szklanka cukru, 5 łyżek miodu, kilka liści laurowych i ziaren ziela angielskiego, łyżka gorczycy
Przygotowanie:
Papryki czyść, Pokrój w paski w poprzek. Ułóż w wyparzonych stoikach. Wszystkie składniki zalewy zagotuj z dodatkiem szklanki wody. Gorącą zalewą zalej paprykę w słoikach, by była w całości przykryta. Zakręć. Pasteryzuj 20 min.