Nasiona są pełne składników odżywczych, które zapewniają organizmowi mnóstwo energii i niezliczone korzyści zdrowotne. Mają wysokie stężenie witamin, minerałów, białek, olejków eterycznych. Są one bardzo użytecznym pokarmem, który pomaga nam pokryć nasze potrzeby dietetyczne, ponieważ dzięki nim możemy uzyskać białka roślinne, wapń, zdrowe tłuszcze, błonnik, kwas foliowy i magnez, wśród wielu innych korzyści. O wszystkich zdrowotnych właściwościach pestek tutaj. W tym poście przedstawiamy Wam 5 najzdrowsze dla naszego organizmu nasiona i ich korzyści dla organizmu.
1. Chia
Nasiona Chia to jedno z najbardziej cenionych nasion w ostatnich latach. Pochodzą z Ameryki Środkowej i Meksyku. Nasiona Chia dostarczają dużej ilości omega 3, tłuszczu uważanego za zdrowy dla funkcjonowania mózgu i serca, są również bogate w białko, błonnik pokarmowy i przeciwutleniacze. Są też dobrym źródłem żelaza, wapnia i potasu. Nasiona te można spożywać suszone lub uwodnione i włączyć do diety w postaci smoothie, granoli, sałatek, deserów.
2. Len
Nasiona lnu znane są również jako siemię lniane. Podobnie jak nasiona chia, są one dobrym źródłem omega-3, a także dostarczają białka i błonnika roślinnego. Zawierają one przeciwutleniacze, które przyczyniają się do dobrego funkcjonowania serca. Aby je zjeść, spróbuj posypać je na toście z oliwą z oliwek, namoczyć je lub zmiażdżyć, aby poprawić tranzyt jelitowy. Można też spożywać śluz lniany, czyli lepką substancję uzyskaną z kilkugodzinnego moczenia nasion. To „aktywuje” inne zdolności tego nasiona, takie jak zmniejszenie ryzyka zgagi i zaparć.
3. Sezam
Sezam jest rośliną uprawianą przez człowieka od czasów starożytnych, co tłumaczy jego obecność i uprawę praktycznie na całym świecie. Nasiona, które są niezwykle oleiste, są wykorzystywane w kuchni. Z 50% masy to olej, co czyni je nasionem o najwyższej zawartości tłuszczu w przyrodzie.
Nasiona zawierają białko oraz składniki odżywcze takie jak miedź, błonnik, magnez, wapń, cynk, żelazo i fosfor. Sezam dostarcza również dwóch unikalnych substancji: sesaminy i sesamoliny, dwóch rodzajów lignanów, które oprócz właściwości antyoksydacyjnych mają pozytywny wpływ na wątrobę. Należy jednak spożywać go z umiarem, w przeciwnym razie może być związany z ewentualnym przyrostem masy ciała. Sezam można dodać do sałatek, ciastek, hummusu czy tostów.
4. Quinoa
Quinoa jest pokarmem spożywanym przez ludzi zamieszkujących Andy od tysiącleci. Jest to bardzo cenne nasiono nie tylko ze względu na dużą wartość odżywczą, ale także na możliwości adaptacyjne jego uprawy w różnych typach gleb.
Wśród składników odżywczych, których dostarcza, są fosfor, magnez i żelazo, a także minerały, błonnik, tłuszcze nienasycone i białka. Konsystencja nasion przypomina kuskus, ale smak zbliżony jest do brązowego ryżu.
5. Pestki dyni
Pestki dyni są wykorzystywane od czasów starożytnych ze względu na swoje właściwości odżywcze i lecznicze. Głównym źródłem pestek dyni są antyoksydanty, witaminy z grupy B oraz tryptofan, aminokwas wspomagający uwalnianie serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem związanym ze snem i przyjemnością. Krótko mówiąc, pestki dyni mogą pomóc nam lepiej spać i być w lepszym nastroju. Najlepiej spożywać je na surowo, gdyż dzięki temu zachowują swoje właściwości w nienaruszonym stanie, choć można je również prażyć, przyprawiać, podawać na słodko lub opiekać.